piątek, 19 listopada 2021

PUNKT PRZEDSZKOLNY

Temat dnia: Zabawa z instrumentami. 



I. Gimnastyka poranna. 

II. Jako wprowadzenie w tematykę zachęcam do obejrzenie filmiku "Profesora Szymona"

II. Praca plastyczno-techniczna "Mój instrument".


Potrzebne będą: plastikowe butelki z zakrętkami (np. po jogurtach pitnych), kasza jaglana lub manna, piasek, ryż, makaron, kolorowy papier samoprzylepny, gotowe elementy ozdobne do przyklejenia (kwiatki, gwiazdki, dowolne naklejki itp.), klej, nożyczki, puszki po mleku, opakowania po jajkach niespodziankach, pudełko po chusteczkach itp. 

np. „Marakasy”. Każde dziecko wybiera sobie rodzaj materiału sypkiego, który umieści w butelce. Po dokładnym zamknięciu butelkę okleja kolorowym papierem, a następnie dekoruje, przyklejając na niej gotowe elementy.




Inne pomysły na instrumenty z recyklingu: 









Więcej pomysłów oraz instrukcje wykonania poszczególnych instrumentów znajdziecie 
np. tu i tu oraz tu. :)

III. Wspólne muzykowanie. 

Dzieci wybrzmiewają rytm znanych piosenek na samodzielnie wykonanych instrumentach perkusyjnych. Można wykorzystać ulubioną piosenkę lub np. utwór LA RASPA. 

IV. Zabawa paluszkowa „Paluszkowa rodzinka”.

Dzieci powtarzają wierszyk (uczą się go na pamięć) i naśladują następujące ruchy:

„Paluszkowa rodzinka”

Pięciu przyjaciół ręka miała. (otwarcie zaciśniętej lewej pięści)

Każdemu z nich imię nadała: (rozsunięcie palców)

mały, serdeczny, środkowy, wskazujący i kciuk. (dotykanie palcami prawej ręki kolejno wymienianych palców lewej ręki)

Ręka się bez nich obyć nie może, (zginanie palców w pięść i prostowanie)

palec palcowi zawsze pomoże. (luźne poruszanie palcami lewej ręki)

Mały, serdeczny, środkowy, wskazujący i kciuk. (dotknięcie palcami prawej ręki kolejno wymienianych palców lewej ręki)

Zabawę powtarzamy, pokazując palce prawej ręki.  


Zerówka Pluszowe misie

1.Gimnastyka https://www.youtube.com/watch?v=oGJg1RSOof4&t=48s




2. Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 32, ćw. 1.

3. Wysłuchanie wiersza Urszuli Piotrowskiej „Gdzie jest miś”. Prosimy dziecko, aby podczas czytania wiersza zwróciło uwagę na to, jak wygląda miś i gdzie jest.
Gdzie jest miś?
Od godziny szukam misia. 
Kto go widział? Kto go słyszał? 
W kilku słowach o nim powiem:  
czapkę z daszkiem ma na głowie,  
białe plecki, żółty brzuszek 
i jest miły – dodać muszę. 
Lubię głaskać go i tulić, 
i kołysać, luli, luli, 

i sekretów jego słuchać, 
gdy mi szepcze je do ucha. 
Gdzie się podział ten pluszaczek? 
Może sam w kąciku płacze? 
Aż tu moja siostra woła, 
uśmiechnięta i wesoła, 
że on się nie zgubił wcale, 
bo na balu jest u lalek.
Urszula Piotrowska

4. Rozmowa na temat treści wiersza. Po wysłuchaniu wiersza dziecko opowiada, co zapamiętało na temat wyglądu misia i miejsca, w którym się znajduje. Wspólnie zastanawiamy się, do czego służy miś.

5. Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 32, ćw. 2.

4. Zajęcia plastyczne „Miś z kółek”.Praca według wzoru. Dziecko, wzorując się na ilustracji z KP2, s. 32, ćw. 2, wykonuje misia z kółek.

Wasze misie z kółek przynieście 25 listopada na Dzień Pluszowego Misia :)

Bajka Miś Uszatek https://www.youtube.com/watch?v=mhbgX_GHyQY

Dodatkowe karty pracy 





czwartek, 18 listopada 2021

PUNKT PRZEDSZKOLNY

Temat dnia: Zabawa z wodą. 


I. Gimnastyka poranna. 

II. Wysłuchanie wiersza Beaty Krysiak "Kap, tup, chlup":

Kap, tup, chlup

Kap, kap, kap. Tup, tup, tup.

Idą dzieci chlup, chlup, chlup.

To jesienne jest tuptanie,

niczym bębna w wodzie granie.

Po co dookoła kroczyć,

gdy kalosze chcą się zmoczyć?

Kap, kap, kap. Tup, tup, tup.

Idą dzieci chlup, chlup, chlup.

Wejść w kałuże – to zabawa

i dla dzieci ważna sprawa.

Sucha stopa – jedna, druga.

Nam niestraszna ta szaruga!

Kap, kap, kap. Tup, tup, tup.

Idą dzieci chlup, chlup, chlup.

Rozmowa na temat treści wiersza. Przykładowe pytania: Do czego służą kalosze? Czy dzieci lubią deszcz? Jak należy się ubrać w deszczową pogodę? Czy zgadzasz się z powiedzeniem: „W czasie deszczu dzieci się nudzą”? Czy dzieci lubią zabawy z wodą?


III. „Mokry obrazek” – malowanie farbami akwarelowymi na dowolny temat techniką mokre w mokrym.



Przed przystąpieniem do malowania należy przygotować stanowisko pracy dla dziecka. Stolik najlepiej wyłożyć ceratą lub folią. Na środku ustawić kuwetę/ miskę/duży pojemnik z wodą. Najpierw  dziecko zanurza swoją kartkę w pojemniku wypełnionej wodą i kładzie ją przed sobą na stoliku. (Zamiast pojemników z wodą można użyć spryskiwacza z wodą) Następnie stawiane są pojemniki w farbami oraz pędzelki. Dziecko przystępują do malowania. Po zakończeniu obrazki pozostawiamy do wysuszenia.



Przykłady innych wariantów techniki "mokre w mokrym".







Uwaga: Kolorowe plamy na pracach dzieci wyglądają jeszcze atrakcyjniej, jeśli po wyschnięciu obrysujemy je czarnym flamastrem. Wykonanie tej czynności możemy zaproponować dzieciom np. następnego dnia.

ps. Zachęcam do przesłania zdjęć Waszych prac :)

IV. Zabawa ruchowa z pisklakiem i nauka angielskiego. 

V.  Praca z książką: Wykonanie doświadczenia ze strony 29. 


Zachęcam do poszerzenia eksperymentowania o inne przedmioty i sprawdzenia co zatonie, a co utrzyma się na powierzchni wody :) Krótki filmik znajdziecie tu. 

Ciekawe doświadczenia z wodą.

KĄCIK RODZICA/ OPIEKUNA: Inspiracje do zabaw i eksperymentowania z wodą


Życzę udanej zabawy :)


Zerówka Ważymy

1. Gimnastyka poranna.   https://www.youtube.com/watch?v=9iOLdoHhLpc

Wagi https://www.youtube.com/watch?v=9FSwujSJtdg 

2.Zajęcia edukacyjne „Wagi i ważenie” – pokaz różnych wag i omówienie sposobu ważenia przedmiotów.  








3. Zajęcia praktyczne z wykorzystaniem wagi „Ile to waży?” – ważenie przedmiotów przez dzieci, stawianie hipotez dotyczących ciężaru przedmiotów, porównywanie wyników ważenia, osłuchanie z miarami wagi (kilogram, dekagram, gram). Dziecko wybiera po 2 przedmioty. Szacuje na oko, który z nich jest cięższy, a który lżejszy. Kolejno waży przedmioty, korzystając z wybranej wagi. Z pomocą odczytuje wynik ważenia i sprawdzają swoje hipotezy.  

4. Zabawa ruchowa „Szalki wagi”. Dziecko to waga, a ręce – szalki wagi. Trzymamy przed sobą piłki: w jednej ręce tenisową, w drugiej pingpongową (lub inne przedmioty)  Pytamy dziecko, która piłka jest lżejsza, a która cięższa. Następnie chowamy piłki za plecami. Dziecko maszeruje w miejscu. Gdy zawołamy: Ważymy!  wyciągamy przed siebie obie piłki, dziecko, za pomocą rąk prezentuje po której stronie jest cięższa piłka, a po której lżejsza. 

5. Zabawa ruchowa z elementami kodowania „Lekki jak piórko, ciężki jak słoń”. Ustalamy symbole na określenia lekki – ciężki, np.: lekki – narysowany pusty prostokąt, ciężki – zamalowany prostokąt. Gdy podniesiemy wysoko symbol, dziecko dostosowuje do niego swój ruch: poruszają się lekko jak piórko lub stąpa ciężko jak słoń.

6.Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 31, ćw. 3–4.

7. Konstruujemy wagę z wieszaka. 



Można wydrukować albo przeczytać dziecku polecenia. 
Wskaż w każdej parze cięższy przedmiot. 
Narysuj wagę na kartce. 
Powiedz, który przedmiot jest cięższy.


środa, 17 listopada 2021

Zerówka Gramy - wygrywamy - przegrywamy

1. Gra stolikowa „Domino”. Przedstawiamy lub przypominamy dziecku zasady gry w domino. Po zakończeniu gry rozmawiamy z dzieckiem o tym, co czuje, gdy przegrywają, i jak mogą sobie z tym poradzić (np. jak wyładować złość bez obrażania innych), a także o tym, jak odpowiednio się zachować w przypadku zwycięstwa – jak się cieszyć, żeby nie urazić przegranego.



2. Dla dzieci starszych Wykonanie ćwiczeń grafomotorycznych w Czytam i Piszę, s. 14–15.

3. Wysłuchanie opowiadania Urszuli Piotrowskiej Lubię ten nasz wolny czas.
Lubię ten nasz wolny czas
Wędruje listopad ulicami, chlapie deszczem i narzeka, że nic innego nie ma do roboty. A my nie narzekamy wcale! W doskonałym humorze jest dzisiaj mój brat Jarek. Właśnie odrabia lekcje w swoim pokoju. I nagle… wpada do kuchni, strasząc mamę, kota i mnie. – Skończyłem! – woła. – Nareszcie mam wolny czas! I wiem, co z nim zrobić! Po czym pakuje do buzi całą kanapkę i już go nie ma, bo będzie grał mecz w wielkiej hali sportowej. Mamusia opowiada, że jeszcze całkiem niedawno budował z kolegami autostradę z klocków i jeździli po niej samochodzikami. A tu brzęczy telefon. Dzwoni babcia i pyta, czy mamy jutro czas i ochotę, żeby ją i dziadka odwiedzić. Będą moje kuzynki i kuzyni. I trochę dorosłych także. – Przyjdziemy, przyjdziemy! – prawie krzyczę do słuchawki. Szykuje się miłe popołudnie – turniej gier planszowych. To ulubione zajęcie babci i dziadka. Nawet chodzą do pewnego klubu, gdzie wszyscy w coś grają i rozwiązują różne zagadki oraz quizy… Strasznie nie lubię przegrywać. Ale babcia ma zawsze przygotowane nagrody pocieszenia. Tata powiedział, że on czasami specjalnie przegrywa, żeby taką nagrodę dostać. Patrzę na mamę i pytam: – Czy my teraz też mamy wolny czas? – Mamy, mamy! – potakuje mama. – Zaraz go wspaniale zapełnimy. Upieczemy pierniczki na jutrzejszy turniej. Och, jak miło jest robić razem wypieki. Na szczęście tata już wrócił z garażu, to pomoże nam ugniatać ciasto. Bo wiecie, tata jest majsterkowiczem, który ciągle coś składa, skręca albo rozkręca. Teraz remontuje stary motocykl, a Jarek często mu pomaga, bo też lubi brudzić się tymi smarami. Podobno to takie hobby – naprawianie starych pojazdów. A ja uwielbiam wystawiać teatrzyki. Do przedszkola przyszła kiedyś pani z teatru i pokazała nam, jak wyglądają lalki teatralne. No więc stare rękawiczki i skarpetki przerobiłam na pacynki. Mama mi pomogła. Kupiła też drewniane łyżki. Powstały z nich kukiełki. Po prostu trochę szmatek, trochę bibułek i gotowe. A gdy przychodzi do mnie Laura, to urządzamy festiwal piosenki. Mamy plastikowe mikrofony na baterie, więc sąsiedzi mogą nas podziwiać przez ścianę. Laura jest moją najlepszą przyjaciółką, mieszka dwa piętra wyżej. Kiedy ja idę do Laury, to jej dziadek robi z nami rysunkowe gazetki, podobne do książeczek. Ojejej! Drzwi trzask, trzask! To mój brat, oczywiście. Tylko on trzaska drzwiami. – Wygraliśmy! – chwali się tacie. – Następnym razem pójdę z tobą – postanawia tata. Jarek tłumaczy, że tatusiowie też umawiają się na mecze, tylko w późniejszych godzinach. – Obiecałeś, że będziesz ze mną chodzić na próby chóru – śmieje się mama. Jak będę duża, to od razu zapiszę się do chóru mamusi. I Laurę też zabiorę.
Jeszcze wam nie wspomniałam, że Jarek ma kolekcję modeli autobusów z całego świata. 
No prawie z całego. Ciągle je przestawia. Nikomu nie wolno ich dotykać – można tylko 
popatrzeć z daleka. A ja pozwalam bawić się moimi zbiorami. Tata mówi, że chyba nie ma rzeczy, których bym nie zbierała. Chyba nie… Podarowałam Laurze jednego kotka, bo miałam dwa niebieskie. Przecież nie był prawdziwy, tylko pluszowy. Ale ten deszcz uparł się, żeby padać. Myślałam, że dzisiaj wybierzemy się na rodzinną wyprawę. Mamy kilka ulubionych miejsc w okolicy. Jarek ciągle robi nam zdjęcia. I jeszcze drzewom, i różnym zwierzątkom. Naprawdę. Jak pierniczki będą gotowe, to zaniosę kilka Laurze i pobawimy się chwilę, może  
w sklep, może w przyjęcie urodzinowe… A potem wieczorem w moim pokoju będzie wspólne czytanie. To znaczy mama albo tata będą czytać, a ja będę słuchać. Lubię ten nasz wolny czas. Niech już sobie listopad zacina deszczem i narzeka.

Urszula Piotrowska

4. Rozmowa na temat treści wysłuchanego utworu.  Co to znaczy mieć wolny czas? Jakie pomysły na wolny czas mają babcia i dziadek bohaterki opowiadania? Jakie pomysły na wolny czas ma jej starszy brat? Jakie pomysły na wolny czas ma tata, a jakie mama? Jakie pomysły na wolny czas ma bohaterka
opowiadania? A jak wy lubicie spędzać wolny czas? 

5. Zabawa kreatywna „Gra na deszczowe dni” – konstruowanie z dzieckiem gry planszowej. 

6. Gra w inne gry planszowe. 





7. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 29 i 30 
8. Zabawa ruchowa „Kolory”. Dziecko biegają swobodnie. Na hasło: Kolor czerwony (niebieski, biały,
żółty
itd.) dotykają przedmiotów w wymienionym kolorze.